Działanie tych leków polega na uwalnianiu z cząsteczek tlenku azotu, który przez wpływ na stężenie jonów Ca2+ i aktywację cyklazy guanylowej rozszerza naczynia żylne i tętnicze, co powoduje obniżenie ciśnienia krwi i odciążenie serca oraz zwiększenie ukrwienia serca, poprzez poprawienie wydolności naczyń wieńcowych.”

Pillen und Tabletten aus Medizin-Glas

Nitraty stosuje się w przerywaniu napadów choroby wieńcowej :
-nitrogliceryna,
-diazotan izosorbidu,
-azotyn amylu
Zapobieganiu napadom choroby wieńcowej:
-nitrogliceryna w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu lub w postaci plastrów
-tetraazotan pentaerytrytolu,
-diazotan izosorbidu,
-monoazotan izosorbidu,
Leczeniu zawałów serca.
Wspólną cechą wszystkich nitratów jest występowanie w ich strukturze grup nitrowych. Działanie nitratów polega na uwalnianiu ze swej cząsteczki tlenku azotu (NO) zwanego także EDRF, który poprzez aktywację cyklazy guanylowej i wpływ na stężenie jonów Ca2+ rozszerza światło naczyń żylnych i tętniczych. Rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje obniżenie ciśnienia krwi i odciążenie serca. Zwiększa się też ukrwienie serca, przez poprawienie wydolności naczyń wieńcowych.
Uwolnienie NO wymaga udziału grup sulfhydrylowych, ulegających wyczerpaniu po kilku godzinach, co prowadzi do zjawiska tachyfilaksji (dość szybkiej utraty wrażliwości na nitraty).

Nitraty w chemii inaczej azotany to krystaliczne substancje, dobrze rozpuszczalne w wodzie. Mają silne właściwości utleniające. Wiadomo już od dawna, że sybstancje występujące w naturze są lepiej przyswajalne od sztucznie wytworzonych. Dodatkowe zalety takiego dostarczania substancji pożądanych, to lepszy smak, niższa cena i powszechna dostępność.


Nitraty jako substancja chemiczna, występuje powszechnie w burakach i to nie tylko czerwonych.

Cudowne właściwości soku ze świeżego buraka ćwikłowego to odkrycie, które już wkrótce może stać się powszechnym sposobem podnoszenia wydolności wśród sportowców. Zawarte w nim związki nitratów w końcowym efekcie skomplikowanego mechanizmu działania, powodują rozszerzenie światła naczyń tętniczych oraz żylnych. Dzięki temu nasze serce staje się bardziej ukrwione, a mięśnie potrzebują mniejszej ilości tlenu podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetu w Exeter poddali badaniom zawodowych kolarzy, spośród których część otrzymała do wypicia sok buraczany, a pozostali placebo, w postaci podobnie wyglądającego napoju. Obie grupy miały za zadanie przejechanie dwóch tras – krótszej (4 km) i dłuższej (16 km), z intensywnością maksymalną (określoną procentem VO2max). Wyniki eksperymentu potwierdziły korzystne działanie buraków. Zarówno na jednej, jak i drugiej trasie, kolarze pijący napój buraczany uzyskiwali lepsze rezultaty. Krótszą trasę pokonali szybciej o 11 sekund, zaś na dystansie 16 kilometrów osiągnęli aż 45 sekund przewagi.

Badacze przekonują, że takiego efektu nie da się uzyskać przy użyciu innych dostępnych środków, dlatego sok buraczany już wkrótce może zapoczątkować prawdziwą rewolucję, stając się powszechnie stosowanym napojem w sportach wytrzymałościowych. Na pewno warto przetestować jego właściwości na własnej skórze i wpleść szklankę soku do codziennego jadłospisu. Tym bardziej, że oprócz poprawy wydolności, buraki są także cennym źródłem witamin (A, B1, B2, C, E) oraz minerałów (wapń, żelazo, fosfor, magnez).

Świeży, czy z kartonu?

buraki

Oczywiście, że świeży. Jest dużo zdrowszy i na pewno nieoszukany. Tylko kto ma czas i ochotę własnoręcznie przygotowywać taki napój? W dobie nowoczesnych sprzętów kuchennych jest to oczywiście dużo prostsze i szybsze, ale buraki już same się ani nie kupią, ani tym bardziej nie obiorą ze skóry. W tej sytuacji niezłą alternatywą wydają się dostępne w sprzedaży butelkowane soki ze świeżych buraków o krótkim terminie do spożycia. Są naturalnie mętne, niepasteryzowane i pozbawione cukru oraz konserwantów. Również coraz więcej kafejek i sieci restauracyjnych włącza do swojej oferty świeżo wyciskane (przynajmniej tak deklarują) soki z warzyw, w tym z buraków.
Metoda „buraczanego” dostarczania do organizmu nitratów ma niewątpliwą przewagę nad metodami farmakologicznymi. Trudno w niej mówić o szkodliwym przedawkowaniu.

Działania niepożądane nitratów wynikają z mechanizmu ich działania farmakologicznego. Nitraty są lekami nieselektywnymi – oddziałują nie tylko na naczynia wieńcowe. Skutkiem rozszerzania naczyń krwionośnych są objawy takie jak:
podciśnienie ortostatyczne
bóle i zawroty głowy
zaczerwienienie twarzy
podniesienie ciśnienia śródgałkowego (w oku)

Poza tym nitraty mogą powodować methemoglobinemię (choroba polegająca na występowaniu hemoglobiny, której cząsteczka hemu zawiera żelazo na +3 stopniu utlenienia zamiast na +2, co skutkuje utratą zdolności do przyłączania i przenoszenia tlenu)Tags DietaSuplementacjaSuplementyZdrowie