Jelito twój drugi mózg

  1. Home
  2. PORADNIK
  3. Jelito twój drugi mózg

Badania prowadzone przez znane uczelnie i instytuty dotyczące naszego żołądka ukazują całkiem nowy wymiar naszego żywienia. Jak się okazuje, trawienie to tylko jedna z wielu funkcji naszego układu trawiennego. Miliardy połączonych neuronów przenoszących i przetwarzających informacje, indukcje reakcji – żołądek funkcjonuje bez przerwy, niczym nasz drugi mózg. Żołądek działa całkowicie niezależnie i odpowiada w organizmie ludzkim za dużo więcej procesów niż trawienie. Gromadzi sto tysięcy miliardów bakterii, które wpływają na naszą osobowość i decyzję, a także mogą decydować o tym czy jesteśmy nieśmiali czy zuchwali.

neuron

Dr Michael Gershon z Columbia University Medical Center, lider prac nad „drugim mózgiem” i twórca tego terminu, oszacował, że w naszych jelitach znajduje się około 100 milionów neuronów, czyli mniej niż w mózgu, ale więcej niż w rdzeniu kręgowym czy obwodowym układzie nerwowym. To stanowczo za dużo na zajmowanie się wyłącznie trawieniem, uznał badacz. Neurony w jelicie muszą więc spełniać jeszcze inne ważne zadania.

Na przestrzeni lat odkryto, że wiele chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, może wynikać z degeneracji neuronów znajdujących się w jelitach.

bakteria_jelita

Jak dowiodły dalsze badania, winowajcą jelitowych katuszy może być serotonina, neuroprzekaźnik, który odgrywa ważną rolę również w mózgu. W jelitach gra on pierwsze skrzypce. Jest nie tylko głównym nośnikiem informacji między tamtejszymi komórkami nerwowymi, ale także kurierem między jelitami a mózgiem. Jeśli pojawia się go za dużo, zostaje szybko usunięty z jelit przez specjalne molekuły – transportery serotoniny (SERT). 

Problemy pojawiają się wówczas, gdy ten mechanizm nie działa. Wtedy nadmiar serotoniny może prowadzić do chorób jelit. Naukowcy ustalili, że osoby z zespołem jelita drażliwego mają za mało transporterów serotoniny, a wciąż podwyższony jej poziom w końcu wywołuje stan zapalny. Alarmujące informacje o tym stanie wędrują do mózgu, powodując wzrost napięcia oraz nieustanne pogarszanie nastroju chorego.

Wnioski z takiej wiedzy nasuwają się same. Źle dobrana dieta powoduje uszkodzenie jelita, a co za tym idzie wzrost ryzyka powstania poważnych chorób naszego organizmu.

Tags DietaJelitaZdrowie